Kenya

img
img

Doğu Afrika ülkesi olan Kenya, 53 milyon nüfusa sahiptir. Nüfusunun %40’ı yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. 13 milyon insan ise hayatlarını elektrik olmadan devam ettirmektedir.

Ülkede toplam nüfusun %32’si güvenli içilebilir su kaynağına sahip değilken bu oran kırsal kesimlerde %40’tır. Kenya'nın doğal su kaynakları da ülkenin tüm bölgelerine eşit su dağıtımı için yeterli olmamaktadır. Nüfusun üçte biri su birikintileri, kuyular ve nehirlerden su almak zorundadır. BM verilerine göre Kenya’da kişi başına düşen yenilenebilir su kaynakları 1.000 metreküpün altındadır ve ülke su kıtlığı çeken bir ülke olarak tanımlanmaktadır. Kenya, Sahraaltı Afrika'da doğrudan kirli yüzey su kaynaklarından su içen üçüncü en büyük nüfusa sahiptir. (9,4 milyon kişi)

Ülkede sanitasyon imkanlarına erişim oranı %29’dur. Toplamda 24 milyon kişinin ise gelişmiş sanitasyon imkanlarına erişimi yoktur. Nüfusun yalnızca yüzde 14’ü evlerinde el yıkarken kullanacakları sabun ve suyu temin edebilmektedir.

Kenya'nın su kıtlığı aynı zamanda büyük bir kadın ve çocuk nüfusunun günün 7-8 saatini sıcak güneşin altında, en yakın tatlı su kaynağından su getirmek için harcadığı anlamına gelmektedir.

Kaliteli ve güvenli içme suyu eksikliği insanların sağlığını etkilemekte ve buna bağlı olarak ülkede bakteriyel ishal, hepatit A, tifo ve şistozomiyaz gibi hastalıklar görülmektedir.