Çad

img
img

Çad Cumhuriyeti, Libya’nın güneyinde, Sudan’ın batısında, Nijer ile Nijerya’nın doğusunda, Kamerun ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nin kuzeyinde yer alan; denize kıyısı olmayan bir Orta Afrika ülkesidir. Başkenti Encemine olan Çad Cumhuriyeti’nin yüz ölçümü ise 1.284.000 km2’dir. Topraklarının %60’ı çöl olan ülkenin nüfusu ise 14 milyondur.  Ülke halkı geçimi genelde hayvancılık ile sağlamaktadır.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından hazırlanan ve 2019 yılında yayınlanan İnsani Gelişme Raporu’na göre dünyanın en fakir 3. ülkesi olan Çad’a genel yoksulluk %87 düzeyindedir. Nüfusun yüzde 67’sinin temiz içilebilir suya ulaşımı olamayan ülkede sanitasyon erişimi ise yüzde 10 olarak kaydedilmiştir.

Çad’da her 2 çocuktan birinin temiz ve güvenli suya ulaşımı bulunmamakta ve 17 çocuktan yalnızca 1’i ellerini su ve sabun ile yıkayabilmektedir. Temiz su ve Hijyen & Sanitasyon erişiminin yetersiz olduğu ülkede küçük çocuklarda sık sık ishal ve emilim bozukluğu rahatsızlıkları görülmektedir.

7. yüzyılda ülkenin tanıştığı İslam dini o günden bugüne hızla yayılmış olup; bugün Çad’da en yaygın dindir. Ülkenin resmi dili sömürgeci ülke Fransa’nın etkisiyle Fransızcadır. Bununla birlikte Arapça lehçeler, özellikle kuzey bölgelerde yaygındır.