Suyu Korumak

img
img

Suyu korumak için alınması gerekli önlemler vardır. Zira evlerde kullanılan suyun % 35’i banyoda, % 30’u tuvalette, %20’si çamaşır ve bulaşık yıkamada, %10’u ve içme suyu olarak, % 5’i ise temizlik maksadıyla kullanılmaktadır. Suyu bazı pratik tasarruf yöntemleri uygulayarak koruyabiliriz.

Su sızdıran bir rezervuarın harcadığı su, kişilerin harcadığı sudan fazla olabilir. Bu da tonlarca suyu israf edebilir. Gerekli tasarruf için su kaçaklarını tespit edin.

Evlerimize alacağımız su tüketen ev aletlerinin (çamaşır ve bulaşık makineleri, musluklar, rezervuarlar) su ve enerjiyi verimli kullanan modellerini tercih edin. 
Araçlarımızı hortumla yıkamak yerine kovaya dolduracağınız su ile temizleyin. Bir otomobilin kova yardımıyla yıkanması sırasında 20 litre su harcanırken, yıkama işinin hortumla yapılması durumunda bu miktar 300 litreye kadar çıkabilmektedir.

Bulaşıkları elde yıkamayın. Bu şekilde yılda 30-40 ton su kurtarabilirsiniz.

Duş alırken ve banyo yaparken ihtiyaç kadar su tüketin, duş süresini azaltın. 5 dakikalık bir duş sırasında ortalama 60 litre su harcarsınız. 4 kişilik bir ailenin her bir ferdi duş süresini 1 dakika azaltırsa yaklaşık 18 ton su kurtarırsınız.

Banyo yaparken ayarlanabilir duş başlığı kullanın. Bu duş başlığı dakikada en fazla 9-12 litre su tüketirken, diğer başlıklar 25-30 litre su tüketir.

Sifonu gereksiz yere çekmeyin. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 litre su harcanır. Bu ise yılda ortalama 8 ton suyu boşa harcar. Gerekiyorsa sifonunuzun içerisine dolu bir pet şişe yerleştirin.

Muslukları tamir ettirin. Evdeki tüm muslukları su kaçırmadığından emin olum. Gerekirse tamir edin. Her saniye bir damla damlayan musluk yılda 1 ton su harcar.

Diş fırçalarken, el yıkarken ve tıraş olurken suyu kapatın. 2 dakika açık bırakılan bir musluk günde 20 litre su tüketiyor. 5 kişilik bir ailede bu rakam günde 100 litreye ulaşmaktadır.

İçme suyu dışındaki suları birkaç kez kullanmaya çalışın. Sebze ve meyve yıkadığınız suyla çiçekleri ve bahçeleri sulayabilir, temizlik yapabilirsiniz. Balkonlarınızı hortumla yıkamak yerine silerek veya kova ve sünger kullanarak temizleyebiliriz. Hortumla yıkama, yaklaşık 550 litre su kullanımı demektir. Su basmasını engellemek için evden çıkarken ana vanayı kapatmak iyi bir tedbirdir. Çamaşır suyu, atık maddelerin ayrılıp çözülmesini sağlayan yararlı bakterileri öldürür. Çamaşır suyunu olabildiğince az kullanın. Kapı önü, balkon, teras gibi yerlerin temizliğinde hortumla su tutmak yerine süpürge kullanabiliriz. Bahçe sulamak için, buharlaşmanın az olduğu sabah ya da akşamüstü saatlerini tercih edebiliriz.

img
img